üriner ultrason fiyatları

Üriner Sistem Ultrasonu

Üriner  Ultrason Nedir?

Üriner  ultrason, böbreklerin, üreterlerin ve mesanenin görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Tarama sırasında bir ultrason makinesi böbrek bölgesine ses dalgaları gönderir ve görüntüler bir bilgisayara kaydedilir. Siyah beyaz görüntüler böbreklerin ve ilgili organların iç yapısını gösteriyor.

Üriner  Ultrason Neden Yapılır?

Doktorunuz, bazı böbrek veya mesane problemleriyle ilgili bir endişe olduğunda üriner  ultrason ister. 

Üriner  ultrason testi şunları gösterebilir:

Böbreklerin büyüklüğü böbrek hasarı belirtileri, doğuştan beri var olan anormallikler

tıkanıklıklar veya böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonunun (İYE) komplikasyonları, kistler veya tümörler.

Böbreklerin ve üreterler ve mesane gibi ilgili yapıların boyutunu, yerini ve şeklini değerlendirmek için bir böbrek ultrasonu kullanılabilir. Ultrason, böbreklerin içinde veya çevresinde, apseleri, tıkanıklıkları, sıvı toplanmasını ve enfeksiyonu saptayabilir. 

Böbreklere biyopsi yapmak (doku örneği almak), bir kist veya apseden sıvıyı boşaltmak veya bir drenaj tüpü yerleştirmek için kullanılan iğnelerin yerleştirilmesine yardımcı olmak için bir böbrek ultrasonu yapılabilir.

Böbrek ultrasonu , nakledilen böbreği değerlendirmek için böbrek naklinden sonra doktorunuz böbrek ultrasonu isteyebilir.

Üriner ultrason için nasıl hazırlanırım?

Yeme-içme: Randevunuzdan en az bir saat önce su içmeye başlayın. İşlemden önce mesanenizi boşaltmayın. Genellikle, açlık veya sedasyon gibi herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur.

Üriner ultrason nasıl yapılır?

Üriner  ultrasonu sırasında, yastıklı bir muayene masasına yatmanız istenecektir. Ultrason yapan doktor, incelenmekte olan bölgeye cildinize ılık, suda çözünür bir jel uygulayacaktır. Bu jel cildinize zarar vermez veya kıyafetlerinizi lekelemez. Daha sonra cildinize nazikçe bir prob uygulanır. Test sırasında birkaç kez nefesinizi tutmanız veya yan tarafınıza dönmeniz istenebilir.

İlginizi Çekebilir  Lyme Hastalığı Kan Testi: Detaylı Bir İnceleme

Ultrason, duyulamayacak kadar yüksek bir frekansta ultrason dalgaları gönderen bir dönüştürücü kullanır. Ultrason dönüştürücü cilt üzerine yerleştirilir ve ultrason dalgaları vücuttan organlara ve içindeki yapılara hareket eder. Ses dalgaları yankı gibi organlardan yansır ve dönüştürücüye geri döner. Dönüştürücü yansıyan dalgaları işler ve bunlar daha sonra bir bilgisayar tarafından incelenmekte olan organların veya dokuların bir görüntüsüne dönüştürülür.

Mesane incelenirse, dolu mesane taramaları tamamlandıktan sonra mesanenizi boşaltmanız istenecektir. Boş mesaneden ek taramalar yapılacaktır.

Üriner  ultrasondan sonra ne olur?

Üriner ultrasonundan sonra özel bir bakım gerekmez. Doktorunuz size aksini önermediği sürece normal beslenme ve aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Radyoloji uzmanı incelediği görüntüleri rapaor halinde hazırlayacaktır. Aynı gün içerisinde 15-20 dk sonra raporunuz teslim edilecektir.

Üriner  ultrasonunun riskleri nelerdir?

Ultrasonun zararlı bir yan etkisi yoktur. X ışınlarından farklı olarak, ultrason radyasyon kullanmaz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz