valproik asit testi ücreti

Valproik Asit Testi

Valproik asit  kan testi nedir?

Valproik asit kan testi, toplam valproat kan seviyesini ölçer.

Valproik asit  kan testi ne zaman yapılır ?

Düşük veya aşırı (potansiyel olarak toksik) seviyeleri tespit etmek için.

Valproik asit  kan testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde valproik asit düzeyi ölçülerek yapılır.

Bu test için özel bir hazırlık gerekli değildir. Test günü, kanı alacak hemşirenin daha kolay erişebilmesi için kısa kollu bir gömlek veya tişört giymeniz  kolunuzdan kan alınırken  daha kolay  alınmasına  yardımcı olabilir.

Valproik asit seviyesi testi neden önemlidir?

Valproik asit testi, valproat kan seviyesinin terapötik bir aralıkta olup olmadığını kontrol etmeye yardımcı olur.

Valproik asit testi, ilaç düzeylerinin uygun olup olmadığını anlamak için kandaki valproik asit miktarını ölçmek ve izlemek için kullanılabilir.

Valproik asit, epilepsi olarak bilinen bir nöbet bozukluğunu tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte reçete edilir. Epilepsi, beyindeki elektrik sinyallerini yanlış ateşlemek ve beyinde kontrolsüz bir elektriksel aktivite dalgalanması oluşturmak için tetikleyen bir sinir sistemi bozukluğudur. Bu elektriksel aktivite dalgalanması, sinir hücreleri arasında geçici iletişim sorunlarına yol açarak hafiften (göz kırpma veya boşluğa bakma) şiddetli (bilinç kaybı veya tüm vücut titremesi) arasında değişen semptomlara yol açar.

Ek olarak, valproik asit, sık sık depresyon nöbetleri, manik ataklar ve diğer anormal ruh halleri yaşayan bipolar bozukluğu olan kişileri tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, valproik asit migren baş ağrılarını önlemek için kullanılır, ancak aktif migrenleri hafifletmek için kullanılmaz.

İlginizi Çekebilir  Gaita Mikroskopisi

Valproik asit

Valproik asit, bir antikonvülzan olarak sınıflandırılır ve beyindeki belirli bir doğal maddenin miktarını artırarak çalışır. Bu nedenle, başarılı tedavi için doğru terapötik valproik asit seviyesinin korunması hayati önem taşır. Çok düşük veya çok yüksek bir valproik asit dozu, bireyin semptomlarını hafifletmeyebilir veya hatta kötüleştirebilir.

Alınan ilacın miktarı kan testinin sonucuna göre değişebilir. Terapötik kan seviyelerinin korunduğundan emin olmak için test daha sonra ara sıra kontrol edilebilir. Bir hasta ek ilaçlar almaya başlarsa veya bırakırsa (varsa valproik asit seviyeleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için) bir veya daha fazla valproik asit testi istenebilir ve hastada nöbet, migren veya bipolar ruh hali değişimleri yaşar. Doktorlar ayrıca ilk doz ayarlamaları sırasında ve zamanla hastalarını yan etkiler ve advers reaksiyonlar açısından değerlendireceklerdir. Bu yan etkiler aşağıdakilerden bazılarını veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir:

Mide bulantısı, kusma, ishal gibi gastrointestinal semptomlar, baş dönmesi, olağandışı kilo alımı veya kaybı, itreme (sallanma), uyuşukluk, olağandışı morarma ve kanama, kaşıntılı döküntü, saç dökülmesi (geçici), karaciğer fonksiyon bozukluğu veya pankreatit gibi nadir komplikasyonlar

Çok genç ve yaşlı hastaların artan yan etkiler yaşama olasılığı daha yüksektir. Bazı durumlarda yan etkilerin şiddeti hastanın ve doktorun alternatif ilaç aramasına neden olabilir.

Valproik asit test sonucu ne anlama geliyor?

Kandaki valproik asit için uygun aralık genellikle 50 – 120 mg/L (350-835 µmol/L) olarak alınır. Bu aralık içinde, çoğu insan ilaca aşırı yan etki olmaksızın yanıt verecektir; ancak, yanıt her bireye göre değişir. Bazı insanlar terapötik aralığın alt ucunda nöbetler, ruh hali değişimleri veya migren yaşarken, bazı insanlar üst uçta aşırı yan etkiler yaşayacaktır. Hastalar, kendileri için en uygun dozu ve seviyeyi bulmak için doktorlarıyla yakın çalışmalıdır.

İlginizi Çekebilir  24 Saatlik İdrar Proteini Testi

Genel olarak, valproik asit sonuçları hedef aralık içindeyse, hasta tekrarlayan nöbetler, duygudurum dalgalanmaları veya migren geçirmiyorsa ve hasta önemli yan etkiler yaşamıyorsa, hastanın aldığı valproik asit dozu yeterli kabul edilir. Hastalar, nöbet geçirme risklerini artırabileceğinden ve aldıkları diğer ilaçları etkileyebileceğinden, doktorlarına danışmadan ilaçlarını artırmamalı, azaltmamalı veya bırakmamalıdır. Doz ayarlamaları vaka bazında yapılmalıdır.

Valproik asit testi riskleri

Valproik asit testi güvenli bir prosedür olarak kabul edilir. Bununla birlikte, birçok tıbbi testte olduğu gibi, kan alınmasında bazı sorunlar olabilir. Bunlar şunları içerir:

bayılma veya sersemlik hissi,  hematom (deri altında biriken kanın bir yumru veya çürüğe neden olması), bir damarı bulmak için birden fazla delinme ile ilişkili ağrı

 

Yorum ekleyebilirsiniz