yüz boyun mr anjiografi fiyatları

Yüz ve Boyun Anjiyografisi

Kan damarlarıyla ilgili tıbbi durumları belirlemede yardımcı olan MR (manyetik rezonans) anjiyografi veya MRA özel bir MR görüntüleme tekniğidir. Yüz ve boyun MR Anjiyografisi, sağlık sorunlarını belirlemek için kan damarlarınızın ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturur.

Geleneksel anjiyografilerden  farklı olarak çok daha az invaziv ve daha az ağrılı bir prosedür olan manyetik rezonans anjiyografi kullanır. MR anjiyografi, vücuttaki kan damarlarının ayrıntılı görüntülerini üretmek için bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir kontrast madde kullanır. Bu prosedür iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz ve kalp rahatsızlıkları, inme ve diğer kan damarı hastalıklarını etkili bir şekilde saptayabilir, teşhis edebilir ve tedavilerine yardımcı olabilir.

Yüz ve boyun MR anjiyografisi sırasında, yüzün ve boynun görüntülerini oluşturan büyük, tünel benzeri bir tüp olan görüntüleme tarayıcısının içinde düz bir şekilde uzanırsınız.

Yüz  ve Boyun Anjiyografisi için nasıl hazırlanmalıyım?

MR anjiyografi taramasının yapılacağı gün sizden önlük giymeniz istenecektir. Bol giysiler giymeli ve takı, gözlük ve saç tokası dahil tüm metal nesneleri çıkarmalısınız.Yüz ve boyun MR anjiyografi taramasına müdahale etmemek için işitme cihazları, takma dişler ve diğer çıkarılabilir nesneler de çıkarılmalıdır.

Vücudunuzda metal vidalar, cerrahi zımbalar veya başka metaller varsa  işleminizi yapacak teknisyene söyleyin. Mümkünse piercingleri çıkarmanız istenecektir.

Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlarınızı düzenli olarak almaya devam edin. Lütfen ilaçlara karşı bilinen herhangi bir alerjiniz varsa ofisimize bildirin. Ayrıca, MR anjiyografi taraması yaptırmadan önce astımınız, multipl miyelomunuz veya herhangi bir kalp, böbrek veya tiroid bezi hastalığınız veya şeker hastalığınız olup olmadığını radyoloji teknisyenine bildirin.

İlginizi Çekebilir  Divertikülit nedir?

Yüz  ve Boyun Anjiyografisinin avantajları nelerdir?

MR, iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmayı içermeyen invaziv olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

Kan damarlarının ve kan akışının ayrıntılı görüntüleri, kan damarlarına bir kateter yerleştirilmesine gerek kalmadan elde edilir, böylece büyük bir kan damarına zarar verme riski yoktur.

MR anjiyografi taraması hızlıdır ve yüz ve boyundaki kan damarlarının ayrıntılı görüntülenmesini sağlar.

MR anjiyografi taraması iyileşme süresi gerektirmez.

Yüz  ve Boyun Anjiyografisinin riskleri nelerdir?

Metal nesneler veya kalp pili gibi metal implantlar bulundurduğunuzdan bedensel olarak zarar görebilirsiniz. İşlemden önce vücudunuzda herhangi bir metal nesne olup olmadığını lütfen MR teknisyenine  bildirin.

Böbrek problemleriniz varsa, kan damarlarını daha görünür kılmak için kullanılan MR kontrast madde  aldıktan sonra ciddi bir reaksiyon geliştirme riskiniz vardır. Böbrek hastalığınız varsa, lütfen işlemden önce MR teknisyenini yada radyoloji uzmanını  bilgilendirin.

Hamile olan kadınlar MR  tarayıcısında ek riskler yaşayabilir. Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa doktorunuza bilgi verin. Özel tıbbi durumunuza bağlı olarak başka komplikasyonlar için risk altında olabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz