anti ccp testi ücreti

Anti CCP Testi

Anti CCP testi nedir?

Bu test, kanda CCP (siklik sitrüline peptid) antikorlarını arar. Anti-CCP antikorları olarak da adlandırılan CCP antikorları, otoantikorlar adı verilen bir antikor türüdür. Anti Cyclic Citrullinated Peptide (kısaca Anti-CCP), doktorların hastalarda onarılamaz hasarla sonuçlanabilecek romatoid artrit eğilimi geliştirme olasılığını tahmin etmelerine yardımcı olan bir antikor kan testidir. Test çoğunlukla romatoid artriti saptamak için bir RF (romatoid faktör) testi ile birlikte yapılır. Bununla birlikte, negatif bir sonuç mutlaka hastalığın olmadığını göstermez. Testin amacı, bireylerde aciz bırakan hastalığın varlığını doğrulamak, bir prognoz oluşturmak ve tedavi eden doktorun, hedefe yönelik tedavilerle hastalığı yönetmek için etkili bir tedavi planlamasına yardımcı olmaktır.

Anti CCP antikoru

Antikorlar ve otoantikorlar, bağışıklık sistemi tarafından yapılan proteinlerdir. Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi yabancı maddelerle savaşarak sizi hastalıklardan korur. Otoantikorlar yanlışlıkla vücudun sağlıklı hücrelerine saldırarak hastalığa neden olabilir.

CCP antikorları eklemlerdeki sağlıklı dokuları hedefler. Kanınızda CCP antikorları bulunursa, romatoid artrit belirtisi olabilir. Romatoid artrit , eklemlerde ağrı, şişme ve sertliğe neden olan ilerleyici, otoimmün bir hastalıktır . CCP antikorları, romatoid artriti olan kişilerin yüzde 75’inden fazlasında bulunur. Hastalığı olmayan kişilerde neredeyse hiç bulunmazlar.

Anti CCP testi diğer isimleri

Siklik sitrüline peptid antikoru, antisitrüline peptid antikoru, sitrüline antikoru, anti-siklik sitrüline peptid, anti-CCP antikoru, ACPA

Anti CCP testi ne için kullanılır?

Romatoid artrit teşhisine yardımcı olmak için bir Anti CCP antikor testi kullanılır. Genellikle romatoid faktör RF testi ile birlikte veya sonrasında yapılır. Romatoid faktörler başka bir otoantikor türüdür. RF testleri, romatoid artriti teşhis etmeye yardımcı olan ana testti. Ancak diğer otoimmün hastalıkları olan kişilerde ve hatta bazı sağlıklı kişilerde RF faktörleri bulunabilir.

İlginizi Çekebilir  Macror ve Micror Nedir ?

Anti CCP testi neden yapılır ?

Romatoid artrit semptomlarınız varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Bunlar şunları içerir:

Eklem ağrısı, özellikle sabahları eklem sertliği, eklem şişmesi, tükenmişlik, düşük dereceli ateş.

Diğer testler romatoid artrit tanısını doğrulayamaz veya ekarte edemezse, bu teste de ihtiyacınız olabilir.

Anti CCP testi nasıl yapılır ?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişesine az miktarda kan toplanacaktır. İğne girip çıkarken biraz batma hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Anti CCP testine hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Doktorunuza aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler ve diyet takviyeleri hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Testinizden 8 saat önce belirli maddeleri almayı bırakmanız gerekebilir.

Anti CCP testi sonuçları

Pozitif anti-CCP testi + pozitif RA testi:

belirti veya semptomlarınız varsa artrit, hem anti-CCP hem de RA testlerindeki pozitif sonuçlar, romatizmal eklem iltihabı ve daha ilerleyici ve şiddetli bir form geliştirebilirsiniz.

Pozitif anti-CCP testi + negatif RA testi

Biraz pozitif anti-CCP testi + biraz pozitif RA testi

Romatoid artrit düşündüren belirtileriniz varsa ve anti-CCP testinde pozitif sonuçlara ancak RA testinde negatif sonuçlara sahipseniz veya semptomatikseniz ve her iki testte de zayıf sonuçlar alıyorsanız, muhtemelen hastalığın erken evresinde olduğunuzu veya gelecekte gelişeceği düşünülebilir.

Negatif anti-CCP testi + pozitif RA testi

Anti-CCP testinde negatif, RA testinde pozitif sonuçlarınız varsa, semptomlar ve klinik bulgular hastalığın teşhisini belirleyecektir.

Negatif anti-CCP testi + negatif RA testi

Sonuçlarınız her iki test için de (anti-CCP ve RA) negatifse, artritin romatoid artrit dışındaki bir nedenden kaynaklanması muhtemeldir.

Anti-CCP Testinin Prosedürü Nedir?

Herhangi bir ilaç, vitamin veya ilaç kullanıyorsanız, CCP test sonuçlarını etkileme riskleri için testten önce bunların durdurulmasının gerekip gerekmediğini belirleyecek olan doktorunuzla ayrıntıları paylaşın. Ancak bunun dışında herhangi bir özel hazırlık (oruç gibi) gerekli değildir. Testten önce normal şekilde yiyecek ve su almaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Alfa-1 antitripsin testi

Laboratuar teknisyeni, herhangi bir rutin kan testi gibi, kolunuzdaki bir damardan numune kanı bir şişeye çekecektir. Tüm prosedür beş dakikadan daha kısa sürede tamamlanır.

Kan örneğiniz, RA’yı belirlemek için siklik sitrüline peptid antikorlarının varlığını kontrol etmek üzere laboratuvara gönderilecektir. Sonuçları birkaç gün ila bir hafta içinde bekleyebilirsiniz.

Anti CCP testinin herhangi bir riski var mı?

Kan testi yaptırmanın riski çok azdır. İğnenin girildiği yerde hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak semptomların çoğu hızla geçer.

Yorum ekleyebilirsiniz