anti hcv testi ücreti

Anti HCV Testi

Anti HCV nedir?

HCV antikor testi adı verilen bir kan testi, birinin hepatit C virüsü ile enfekte olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Hepatit C,  hepatit C virüsünün (HCV) neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılır. Günümüzde çoğu insan, uyuşturucu hazırlamak ve enjekte etmek için kullanılan iğneleri veya diğer ekipmanları paylaşarak hepatit C virüsü ile enfekte olmaktadır. Bazı insanlar için hepatit C kısa süreli bir hastalıktır, ancak hepatit C virüsü ile enfekte olan insanların yarısından fazlası için uzun süreli, kronik bir enfeksiyon haline gelir. Kronik hepatit C siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi, hatta yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Anti HCV  Testini Kimler  Yaptırmalı?

Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse kesinlikle muayene olun:

Uyuşturucu kullanıyorsanız veya enjekte ediyorsanız, HIV’iniz varsa, böbrek diyalizindesiniz,

anormal alanin aminotransferaz seviyeleriniz (ALT) varsa, daha sonra hepatit C virüsü testi pozitif çıkan bir donörden kan aldıysanız, HCV ile enfekte iğnelere maruz bırakan başka bir işiniz varsa, HCV’li bir anneden doğduysanız.

Anti HCV testi neden yapılır ?

Hiçbir semptom göstermeden Anit HCV ye sahip olabilirsiniz.

Test hızlı ve kolaydır.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı koruyacaksınız, tedavi virüsü bastırabilir ve hatta sizi iyileştirebilir.

Erken tedavi siroz ve karaciğer yetmezliğini önler.

Anti-HCV antikorları: Bu kan testi, alabileceğiniz ilk ve bazen tektir. ELISA taraması olarak da adlandırılan bu test, vücudunuzun virüsle savaşmak için saldığı antikorları kontrol eder. Bunlar, kanınızda hep C virüsünü bulduğunda vücudunuzun ürettiği proteinlerdir. Genellikle enfeksiyondan yaklaşık 12 hafta sonra ortaya çıkarlar. Testiniz antikorlar için negatif veya

İlginizi Çekebilir  Pelvis Röntgeni

pozitif olacaktır. Bazı yerlerde hızlı bir test yapılsa da, sonuçların alınması genellikle birkaç gün ila bir hafta sürer.

Anti HCV testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde anti HCV antikor düzeyi ölçülerek yapılır.

Anti HCV Sonuçları ne anlama geliyor?

Negatif (reaktif değil) Bu, kanınızın hiçbir HCV antikoru belirtisi göstermediği zamandır. Çoğu zaman bunun nedeni, virüsle hiç temas etmemiş olmanız ve sizde hep C’nin bulunmamasıdır.

Pozitif (reaktif)  Bu, HCV ile enfekte olduğunuz anlamına gelir. Ancak yanlış pozitifler şaşırtıcı derecede yaygındır. Testi pozitif çıkan her 5 kişiden 1’inde aslında hepatit C yoktur. Olası nedenler şunlardır:

4 kişiden 1’inde HCV tedavi olmaksızın geçer. Ancak bu “doğal temizlemeden” sonra bile HCV antikorları her zaman kanınızda olacaktır.

Test, HCV antikorlarını lupus , romatoid artrit ve diğer koşullar için olanlar ile karıştırabilir.

Hep C’li annelerden doğan bebeklerde muhtemelen HCV antikorları bulunur. Ancak çoğu yenidoğan aslında enfekte değildir.

Hiçbir test kusursuz değildir. Yanlış pozitif hatalar, HCV’ye sahip olma olasılığı düşük olan insan gruplarında – lekeli iğnelerle sıkışmış sağlık çalışanları gibi – daha sık görülür.

Antikor testiniz pozitifse, farklı türde bir test yaptırmanız gerekir.

Kronik hepatit C’li kişilerde genellikle hiçbir belirti olmayabilir ve hasta hissetmezler. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle ileri karaciğer hastalığının bir işaretidir. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Hepatit C’yi önlemenin en iyi yolu, hastalığı yayabilecek davranışlardan kaçınmaktır. Özellikle uyuşturucu enjekte etmek. Hepatit C testi yaptırmak önemlidir, çünkü tedaviler hepatit C’li çoğu insanı 8 ila 12 hafta içinde iyileştirebilir.

Tedavi edilmeyen kronik hepatit C, karaciğer hasarı, siroz, karaciğer kanseri ve hatta ölüm dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İnsanlar semptomlar olmadan veya kendilerini hasta hissetmeden yaşayabilirler, bu nedenle hepatit C olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu test yaptırmaktır. Hepatit C’yi iyileştirebilecek hayat kurtarıcı tedavi alabilmeniz için, enfekte olup olmadığınızı öğrenmek için test yaptırmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Uyluk MR 

Hepatit C Belirtileri

İşaretler ve semptomlar şunları içerir:

Kolay kanama, kolayca morarma, tükenmişlik, iştahsızlık, deride ve gözlerde sarı renk değişikliği (sarılık), koyu renkli idrar, kaşınan cilt, karnınızda sıvı birikmesi (assit), bacaklarınızda şişme, kilo kaybı, karışıklık, uyuşukluk ve geveleyerek konuşma (hepatik ensefalopati), Cildinizdeki örümcek benzeri kan damarları (örümcek anjiyomları)

Her kronik hepatit C enfeksiyonu bir akut faz ile başlar. Akut hepatit C, nadiren semptomlara neden olduğu için genellikle teşhis edilmez. Belirti ve semptomlar mevcut olduğunda, yorgunluk, mide bulantısı, ateş ve kas ağrıları ile birlikte sarılığı içerebilir. Akut semptomlar virüse maruz kaldıktan bir ila üç ay sonra ortaya çıkar ve iki hafta ila üç ay sürer.

Hepatit C Komplikasyonları

Normal karaciğer ve karaciğer sirozu, karaciğer kanseri, 

Uzun yıllar devam eden HCV enfeksiyonu, aşağıdakiler gibi önemli komplikasyonlara neden olabilir:

Karaciğerin skarlaşması (siroz). Onlarca yıllık hepatit C enfeksiyonundan sonra siroz oluşabilir. Karaciğerinizdeki yara izi, karaciğerinizin çalışmasını zorlaştırır.

Karaciğer kanseri. Hepatit C enfeksiyonu olan az sayıda insan karaciğer kanseri geliştirebilir.

Karaciğer yetmezliği. İleri siroz, karaciğerinizin çalışmasının durmasına neden olabilir.

Vücut piercing ve dövme konusunda dikkatli olun. Piercing veya dövme yaptırmayı seçerseniz, ekipmanın nasıl temizlendiği hakkında önceden sorular sorabilirsiniz. Çalışanların steril iğneler kullandığından emin olun. 

Daha güvenli seks yapın. Birden fazla partnerle veya sağlık durumu belirsiz olan herhangi bir partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin. Tek eşli çiftler arasında cinsel geçiş olabilir, ancak risk düşüktür.

HCV ‘ye  şu yollarla yakalanmazsınız:

Emzirme (meme uçları çatlama ve kanama olmadıkça), gündelik iletişim, öksürme, sarılma

el ele tutuşmak, öpüşmek, sivrisinek ısırıkları, yemek kaplarını paylaşmak, yiyecek veya içecek paylaşmak, hapşırma.

Anti HCV Testi Fiyatları 2023  

İstanbulda anti HCV testi fiyatları bölgeden bölgeye ve kurumdan  kuruma farklılık göstermektedir. Anti HCV testi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karotis Doppler Kan Akışının Gizli Dünyasına Bir Bakış

 

Yorum ekleyebilirsiniz