cmv igm igg testi ücreti

CMV Kan Testi

CMV kan testi nedir?

CMV kan testi, sitomegalovirüs (CMV) adı verilen bir virüse karşı oluşmuş kanda antikor adı verilen maddelerin (proteinlerin) varlığını belirler.

CMV kan testi nasıl  yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde CMV antikorlarının düzeyi ölçülerek yapılır.

Test için özel bir hazırlık yoktur.

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederken, diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morluk olabilir. Bu yakında ortadan kalkar.

CMV kan testi neden yapılır?

CMV enfeksiyonu bir tür herpes virüsünün neden olduğu bir hastalıktır.

CMV kan testi, mevcut aktif CMV enfeksiyonunu veya enfeksiyonun yeniden aktivasyonu için risk altında olan kişilerde geçmiş CMV enfeksiyonunu tespit etmek için yapılır. Bu kişiler arasında organ nakli alıcıları ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar bulunur. Tespit etmek için test de yapılabilir. Yenidoğanlarda CMV enfeksiyonu.

CMV enfeksiyonları genellikle hafif, grip benzeri hastalıklara neden olur veya hiçbir belirti göstermez. CMV’li çoğu insan, sahip olduklarını bile bilmiyor. Ancak CMV, HIV veya kanser gibi durumlar nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler için tehlikeli olabilir. Ayrıca bebeklerde önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Aktif CMV enfeksiyonu olan hamile bir kadın , virüsü doğmamış bebeğine geçirebilir. CMV, doğumdan önce enfekte olan bebeklerde sağırlığa , görme sorunlarına , zihinsel engellere ve diğer ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

CMV testleri, kanda, balgamda veya diğer vücut sıvılarında virüs belirtileri olup olmadığını kontrol eder. CMV testi, komplikasyon riski taşıyanların ihtiyaç duydukları tedaviyi almalarına yardımcı olabilir. CMV’nin tedavisi olmasa da, antiviral ilaçlar ve diğer tedaviler semptomları azaltabilir ve sonuçları iyileştirebilir.

İlginizi Çekebilir  Divertikülit nedir?

CMV kan testini neden yaptırmalıyım ?

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa veya hamileyseniz ve aşağıdaki belirtilere sahipseniz test yaptırmanız gerekebilir:

Şişmiş lenf düğümleri, boğaz ağrısı, ateş, tükenmişlik, zayıflık, kas ağrıları, baş ağrısı

Bebeğiniz aşağıdaki belirtilere sahipse bu teste ihtiyaç duyabilir:

Sarılık , cildin ve gözlerin sararmasına neden olan bir durum

Düşük doğum ağırlığı, küçük kafa, işitme ve/veya görme sorunları, nöbetler.

CMV kan testi normal sonuçları

Hiç CMV ile enfekte olmamış kişilerde CMV’ye karşı saptanabilir antikor yoktur.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla  konuşun.

CMV kan testi anormal sonuçları 

CMV’ye karşı antikorların varlığı, CMV ile mevcut veya geçmiş bir enfeksiyonu gösterir. Antikor sayısı (antikor titresi olarak adlandırılır) birkaç hafta içinde yükselirse, mevcut veya yeni bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir.

Uzun süreli (kronik) CMV enfeksiyonu (antikor sayısının zaman içinde yaklaşık olarak aynı kaldığı), bağışıklık sistemi baskılanmış bir kişide yeniden etkinleşebilir.

CMV testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

CMV testleri, yeni doğanları ve bazen hamile kadınları aşağıdaki enfeksiyonlara karşı taramak için kullanılan bir grup kan testi olan TORCH panelinin bir parçası olarak dahil edilmiştir:

Toksoplazmoz, kızamıkçık , sitomegalovirüs, herpes simpleks virüsü

Bu enfeksiyonlar, bir anne hamilelik sırasında enfekte olursa doğum kusurlarına neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi, bebeğin ciddi bir sağlık sorunu yaşamasını önlemeye yardımcı olabilir.

CMV kan testinin riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Damarlar ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

İlginizi Çekebilir  CO2 kan testi

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz