cybh testi ücreti

CYBH testi

CYBH testi nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yaygındır, ancak ihtiyacınız olan CYBH testi türleri risk faktörlerine göre değişebilir. Sizin için neyin önerildiğini öğrenin.

Özellikle birden fazla partnerle cinsel olarak aktifseniz, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa (CYBH) yakalanma riski ve ne zaman test yaptırmanız gerektiği hakkında sorularınız olabilir.

Test yaptırmak önemlidir. Bunun nedeni, bilmeden bir CYBH‘niz olabilir. Çoğu durumda, herhangi bir semptom yoktur. Aslında, birçok uzmanın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) terimini tercih etmesinin nedeni budur, çünkü hastalık belirtileri olmadan da enfeksiyon kapabilirsiniz.

Ancak ne tür CYBE testlerine ihtiyacınız var? Ve ne sıklıkla taranmalısınız? Cevaplar yaşınıza, cinsel davranışlarınıza ve diğer risk faktörlerine bağlıdır.

Her pelvik muayeneniz veya Pap testiniz olduğunda CYBE testi aldığınızı varsaymayın . CYBE testine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün. Doktorunuza endişelerinizi ve hangi testleri istediğinizi veya ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Belirli CYBE’ler için test

Belirli CYBE’lere yönelik bu yönergeler, CYBE testinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Klamidya ve gonore

Ulusal kılavuzlar aşağıdakiler için yıllık tarama yapılmasını önerir:

25 yaş altı cinsel olarak aktif kadınlar,

Yeni bir partnerle veya birden fazla partnerle seks yapmak gibi, 25 yaşından büyük ve yüksek CYBE riski taşıyan kadınlar,

HIV’li insanlar

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, idrar testi veya sürüntü kullanarak insanları klamidya ve bel soğukluğu için tarar. Swablar erkeklerde penisin içinden, kadınlarda serviksten alınır. Numune daha sonra bir laboratuarda incelenir. Tarama önemlidir, çünkü semptomlarınız yoksa enfekte olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Baş Ağrısı

HIV, sifiliz ve hepatit

15 ila 65 yaşları arasındaysanız, sağlık hizmetlerinin rutin bir parçası olarak en az bir kez HIV testi önerilir. CYBE riski yüksekse, daha genç yaşta olanlar veya daha yaşlı yetişkinler test edilmelidir. Enfeksiyon riskiniz yüksekse en az yılda bir kez HIV testi yapılması önerilmektedir.

Ulusal kılavuzlar, 18 ila 79 yaş arasındaki tüm yetişkinler için hepatit C taraması yapılmasını önermektedir. Hepatit A ve B için aşılar mevcuttur ve genellikle doğumda yapılır. Aşılanmamış yetişkinler, hepatit A veya B’ye yakalanma riski yüksekse aşılanabilir.

Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, HIV, sifiliz veya hepatit testi hakkında sağlık uzmanınızla görüşün:

Enfeksiyon belirtileri

Sizi diğer CYBE riskine sokan başka bir CYBE için pozitif test

Son testinizden bu yana birden fazla cinsel partneriniz olması (veya partnerinizin birden fazla partneri varsa)

Damardan (IV) ilaç kullanımı

Hamile kalmak veya hamile kalmayı planlamak

İsteğiniz dışında cinsel ilişkiye girmeye veya cinsel aktiviteye girmeye zorlanmak

Sağlık uzmanınız, sahip olabileceğiniz herhangi bir genital yaradan kan örneği veya sürüntü alarak sizi sifiliz için test eder. Bir laboratuvar uzmanı, numuneyi bir laboratuvarda inceler. Sağlayıcınız ayrıca HIV ve hepatit testi için bir kan örneği alır.

Genital uçuk

Sağlayıcılar genellikle yalnızca semptomları veya diğer risk faktörleri olan kişiler için genital herpes için test yapılmasını önerir. Ancak herpes enfeksiyonu olan çoğu insanda hiçbir zaman semptom görülmez ancak yine de virüsü başkalarına bulaştırabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, varsa, bir doku örneği veya kabarcık veya erken ülser kültürü alabilir ve bunları bir laboratuara gönderebilir. Ancak negatif bir test, özellikle semptomlarınız varsa, her zaman uçuğunuz olmadığı anlamına gelmez.

Bir kan testi, geçmişte herpes enfeksiyonunuz olup olmadığını da söyleyebilir, ancak sonuçlar her zaman güvenilir değildir. Bazı kan testleri, sağlayıcıların iki ana uçuk virüsü türünden hangisine sahip olduğunuzu görmelerine yardımcı olabilir. Tip 1, genellikle uçuklara neden olan virüstür, ancak genital yaralara da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Retrograd Üretrografi Nedir?

Tip 2, genital yaralara daha sık neden olan virüstür. Yine de, testin ne kadar hassas olduğuna ve enfeksiyonun aşamasına bağlı olarak sonuçlar net olmayabilir. Yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar mümkündür.

HPV

Bazı insan papilloma virüsü (HPV) türleri rahim ağzı kanserine neden olabilir. Diğer HPV türleri genital siğillere neden olabilir. Birçok cinsel açıdan aktif insan , hayatlarının bir noktasında HPV alır , ancak hiçbir zaman semptom göstermez. Çoğu zaman, virüs iki yıl içinde kendi kendine geçer.

Erkekler için düzenli HPV testi önerilmez. Bunun yerine, sağlık hizmeti sağlayıcıları, genital siğiller gibi semptomları olan erkekleri test etmeyi seçebilir. Siğilin bir örneği alınır ve bir laboratuara gönderilir. Kadınlarda HPV testi şunları içerir:

Pap smear testi. Rahim ağzında düzensiz hücreler olup olmadığını kontrol eden Pap testleri, 25 ila 65 yaş arasındaki kadınlara her üç yılda bir önerilir.

HPV testi. 25 ila 65 yaş arasındaki kadınlar,önceki test sonuçları standart aralıktaysa,tek başına HPV testi veya her beş yılda bir Pap testi ile birlikte HPV testi yaptırmalıdır. Rahim ağzı kanseri riski yüksek olanlar veya Pap veya HPV testlerinde patolojik sonuç alanlar için testler daha sık yapılabilir.

HPV ayrıca vulva, vajina, penis, anüs, ağız ve boğaz kanseri ile bağlantılıdır. Aşılar hem erkekleri hem de kadınları bazı HPV türlerinden koruyabilir . Ancak 9 ile 26 yaşları arasında verildiğinde en etkilidirler.

Evde CYBE testi

HIV, klamidya ve bel soğukluğu gibi belirli CYBE’ler için evde yapılan test kitleri daha yaygın ve popüler hale geldi. Evde CYBE testi için, bir idrar örneği veya oral veya genital sürüntü toplar ve ardından laboratuvara gönderirsiniz.

Bazı testler birden fazla örneğe ihtiyaç duyar. Ev testinin faydası, numuneyi evinizin mahremiyetinde bir pelvik muayeneye veya ofis ziyaretine gerek kalmadan alabilmenizdir.

İlginizi Çekebilir  Valproik Asit Testi

Ancak, kendiniz topladığınız numuneler üzerinde yapılan testler her zaman doğru olmayabilir. Evde yapılan bir testten CYBE için pozitif sonuç alırsanız, test sonuçlarını doğrulamak için sağlık uzmanınızla veya bir halk sağlığı kliniğiyle iletişime geçin. Evde test sonuçlarınız negatifse ancak semptomlarınız varsa, sonuçları doğrulamak için sağlayıcınıza veya bir halk sağlığı kliniğine başvurun.

Pozitif  CYBE testi sonuçları

Bir CYBE için pozitif sonuç alırsanız , ek testler yapmayı düşünün. Ardından, gerekirse sağlık uzmanınızdan tedavi alın. Ayrıca cinsel partnerinizi de bilgilendirin. Bazı enfeksiyonları bulaştırabileceğiniz için eşlerinizin test edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Partnerlerinizi bilgilendirebilmeniz ve tedavi olabilmeniz için test yaptırarak doğru olanı yaptığınızı kendinize hatırlatmanız yardımcı olabilir. Endişeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

CYBH testi fiyatları 2022

CYBH testi pek çok hastane ve laboratuvarda yapılmaktadır. İstanbulda CYBH testi fiyatları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. CYBH testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz