hla b27 testi fiyatları

HLA-B27 testi nedir?

İnsan lökosit antijeni (HLA-B27), beyaz kan hücrelerinizin yüzeyinde bulunan bir proteindir. HLA-B27 testi, HLA-B27 proteinlerini tanımlayan bir kan testidir.

İnsan lökosit antijenleri (HLA’lar), beyaz kan hücrelerinde yaygın olarak bulunan proteinlerdir. Bu antijenler, bağışıklık sisteminizin sağlıklı vücut dokusu ile enfeksiyona neden olabilecek yabancı maddeler arasındaki farkları belirlemesine yardımcı olur.

HLA’ların çoğu vücudunuzu zarardan korusa da HLA-B27, bağışıklık sistemi işlev bozukluğuna katkıda bulunan spesifik bir protein türüdür.

Beyaz kan hücrelerinizde HLA-B27’nin bulunması, bağışıklık sisteminizin normalde sağlıklı olan hücrelere saldırmasına neden olabilir. Bu meydana geldiğinde, bir otoimmün hastalık veya jüvenil romatoid artrit veya ankilozan spondilit gibi immün aracılı bir hastalığa neden olabilir.

HLA-B27 Testi Nasıl Yapılır?

Bir kan örneği gereklidir. Çoğu zaman dirseğin iç kısmında veya elin arkasında bulunan bir damardan kan alınır.

Kan almak için iğne batırıldığında, orta derecede ağrı veya yalnızca batma hissedebilirsiniz. Tüm bunlar kıs süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

HLA-B27 Kan Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

Bir kişinin omurgada, boyunda, göğüste, gözlerde ve/veya eklemlerde akut veya kronik ağrı ve iltihaplanması varsa ve sağlık pratisyeni, nedeninin hastalıkla ilişkili bir otoimmün bozukluk olduğundan şüpheleniyorsa, bir HLA-B27 testi istenebilir. HLA-B27. Bir kişinin tekrarlayan üveiti olduğunda da HLA-B27 testi istenebilir.

Doktorlar , ankilozan spondilitten şüphelendiklerinde HLA-B27 test sonucunu sıklıkla kullanırlar.

Ankilozan spondilit ve reaktif artrit, erkeklerde kadınlardan daha sık görülen kronik, ilerleyici durumlardır. İlk belirtiler tipik olarak bir kişi 30’lu yaşlarının başındayken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bu otoimmün bozuklukların ilk semptomları belirsizdir ve X-ışınlarında kemiklerde ve eklemlerde karakteristik dejeneratif değişikliklerin görülmesi birkaç yıl alabilir.

İlginizi Çekebilir  Endotrakeal Entübasyon: Solunum Yolu Yönetiminin Temel Taşı

HLA-B27 Testi Neden Yapılır?

Hekiminiz  eklem ağrısı, sertliği veya şişmesinin nedenini belirlemeye yardımcı olması için bu testi isteyebilir. Test, aşağıdakiler dahil diğer testlerle birlikte yapılabilir:

C-reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı ( ESR ), romatoid faktör, röntgen.

HLA testi ayrıca bağışlanan dokuyu organ nakli yapılan bir kişinin dokusuyla eşleştirmek için de kullanılır. Örneğin, bir kişinin böbrek nakline veya kemik iliği nakline ihtiyacı olduğunda yapılabilir.

HLA-B27 Testi Sonuçları 

Pozitif test sonucu, HLA-B27’nin mevcut olduğu anlamına gelir. Bazı otoimmün bozuklukların gelişmesi veya olması için ortalamadan daha büyük bir risk olduğunu gösterir. Otoimmün bozukluk, bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı vücut dokusuna saldırdığında ve yok ettiğinde ortaya çıkan bir durumdur.

Hastalık ilerlemesini izleme

HLA-B27’nin varlığı, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı otoimmün ve immün aracılı hastalıklarla ilişkilidir:

omurganızdaki kemiklerin iltihaplanmasına neden olan ankilozan spondilit, eklemlerinizin, üretranızın ve gözlerinizin iltihaplanmasına ve bazen cildinizde lezyonlara neden olan reaktif artrit, jüvenil romatoid artrit, gözünüzün orta tabakasında şişme ve tahrişe neden olan ön üveit.

Hekiminiz  bu ve diğer otoimmün hastalıkların ilerlemesini izlemek için HLA-B27 testi isteyebilir.

Spondiloartrit semptomlarınız veya belirtileriniz varsa, pozitif bir HLA-B27 testi tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilir. Ancak HLA-B27 bazı normal insanlarda da bulunur ve her zaman bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez.

HLA-B27’nin Bağışıklık Sistemindeki Etkisi

HLA-B27 ve diğer HLA genleri, ana doku uygunluk kompleksi sınıf I ( MHC-I ) gen grubunun bir parçasıdır. Bu gen grubu, insan kromozomu 6’da birlikte bulunur. Bu genler, adaptif bağışıklıkta önemli bir rol oynar. Adaptif bağışıklık, bağışıklık sisteminin kendini (yani kendi vücudunu) ve kendi olmayanı (yani dış patojenleri) ayırt etme yeteneğidir. Ayrıca virüsler, bakteriler ve kanser gibi vücudun daha önce karşılaşmadığı yeni tehditlere karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturur. MHC-Igenler, hücrelerin yüzeyinde antijenleri (yabancı proteinlerin kısımları) sunmaktan sorumlu proteinleri kodlar. Yani vücuttaki hücreler kendilerine ait olmayan bir şey bulduğunda, MHC-I proteinleri bunun bir kısmını alır ve beyaz kan hücrelerinin yabancı olarak tanıması için hücrenin dışına yerleştirir.

İlginizi Çekebilir  Baryumlu Özofagus Grafisi nedir?

HLA-B27 Testi  Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Negatif test sonucu, kanınızda HLA-B27 bulunmadığını gösterir.

Ancak testin negatif çıkması otoimmün bozukluğunuz olmadığı anlamına gelmez. Kesin tanı koyarken doktorunuz belirtilerinizle birlikte tüm test sonuçlarını dikkate alacaktır. Bazen otoimmün bozuklukları olan kişilerin beyaz kan hücrelerinde HLA-B27 bulunmaz.

Test pozitifse, kanınızda HLA-B27 var demektir. Olumlu bir sonuç endişe kaynağı olsa da, antijenin varlığı her zaman bir otoimmün bozukluğun gelişeceği anlamına gelmez. Bir otoimmün bozukluğun teşhisi, semptomlarınıza ve tüm kan testleri ve teşhis muayenelerinin sonuçlarına göre yapılmalıdır.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit (AS), omurganızda ağrı ve sertliğe neden olan nadir bir artrit türüdür. Bechterew hastalığı olarak da bilinen bu ömür boyu süren durum genellikle belinizde başlar. Boynunuza kadar yayılabilir veya vücudunuzun diğer bölgelerindeki eklemlere zarar verebilir.

“Ankiloz” kaynaşmış kemikler veya diğer sert dokular anlamına gelir. “Spondilit” , omurga kemiklerinizdeki veya omurlarınızdaki iltihaplanma anlamına gelir. Şiddetli vakalar omurganızı kambur bırakabilir.

AS’nin tedavisi yok. Ancak ilaç ve egzersiz ağrıyı hafifletebilir ve sırtınızı güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

AS genellikle omurganızın pelvisinize bağlandığı sakroiliak eklemlerinizde başlar. Tendonlarınızın ve bağlarınızın kemiklere yapıştığı yerleri etkileyebilir. Omurlarınızın birbirine kaynaşmasına bile neden olabilir.

Ağrınız veya sertliğiniz olabilir:

alt sırt, kalçalar, omuzlar, elller, göğüs kafesi, kalçalar, uyluk bölgesinde ağrı olabilir.

Şunları fark edebilirsiniz:

Sabahları veya uzun süre oturduktan sonra daha kötü olan ağrı, öne doğru kıvrılan sert bir omurga, yorgunluk, eklemlerinizde şişme, derin nefes almada sorun

Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Durumunuz ayrıca bir başkasınınkinden daha hızlı veya daha yavaş değişebilir.

Ankilozan Spondilit Komplikasyonları

AS , aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudunuzda ağrı ve iltihaba neden olabilir:

İlginizi Çekebilir  ADH Testi

Omurga. Nadir durumlarda, omurlarınız zayıflayabilir ve bu da omurların kırılma olasılığını artırır. Hasarlı omurlar, omuriliğinizin altındaki kauda ekina adı verilen bir grup sinire baskı yapabilir veya onları tahriş edebilir. Bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol etmede sorun , cinsel problemler veya refleks kaybınız olabilir.

Gözler . AS’li kişilerin yaklaşık %40’ında üveit adı verilen bir göz sorunu. Ağrılı olan ve görüşünüzü bulanıklaştırabilen ve sizi parlak ışığa duyarlı hale getirenbir tür göz iltihabıdır. Üveitiniz varsa, başka semptomlarınız olmasa bile doktorunuz AS’yi kontrol edebilir.

Kalp kapağı. Nadiren AS, vücudunuzdakien büyük arter olan aortunuzu büyütebilir. Bu, aort kapağınızın şeklini değiştirerek kanın kalbinize geri sızmasına ve kalp yetmezliğinde neden olabilir. Bu durumda  kalbiniz yeterince kan pompalayamaz, bu da sizi yorgun bırakır ve nefes darlığına neden olabilir.

AS’li kişilerin ayrıca belirli kanser türlerini alma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde kemik ve prostat kanserleri ve kadınlarda kolon kanseri ile her iki cinsiyette de kanla ilgili kanserleri içerir.

Ankilozan Spondilit Teşhisi

Doktorunuz tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorarak belirtilerinizi değerlendirebilir. AS’li çoğu insan, aşağıdaki özelliklerden dördü veya tümü ile sırt ağrısına sahiptir: 

Ağrı yaklaşık 35 yaşından önce başlar, yavaş yavaş kötüleşir , en az 3 ay sürer, ağrı, genellikle 1 saatten fazla süren sabah tutukluğu ile bağlantılıdır, ağrı egzersizle iyileşir.

Hastalığın en belirgin belirtisi, belin tabanındaki sakroiliak eklemlerdeki değişikliktir. Bu değişikliğin bir röntgende görünmesi birkaç yıl kadar sürebilir.

Hekiminiz ayrıca devam eden ishal, karın ağrısı, serviks (kadınlarda) veya üretra (erkeklerde daha yaygın), sedef hastalığı veya göz odacığı iltihabı ( üveit ) için birden fazla iltihabi reaksiyon  olup olmadığını sorabilir.

HLA B27 Testi Fiyatları 2023 

HLA B27 testi fiyatları ve sonuçları son zamanlarda sıklıkla araştırılan konulardan biridir. HLA B27 fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. HLA B27 testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 05359214295 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz