östrojen testi ücreti 2022

Östrojen Testi

Östrojen Testi Nedir?

Östrojen testi, doktorunuzun ergenlik, doğurganlık , menopoz ve diğer koşullarla ilgili endişeleri kontrol etmesine yardımcı olmasının bir yoludur.

Östrojen , kemik ve üreme sağlığı gibi kadın sağlığının birçok alanında kilit rol oynayan hormondur. Doktorunuz, belirli bir östrojen tipinin çok fazla veya çok az olmasından kaynaklanan bir durumunuz olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyorsa, östrojen testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu basit bir kan testidir ve bu östrojenin üç tipini ölçebilir:

Kadınların menopozdan sonra yaptıkları ana hormon olan estron veya E1, Estradiol veya E2, kadınların hamile olmadıklarında yaptıkları ana hormon, Estriol veya E3, kadınların hamile olduklarında daha fazla ürettikleri bir hormon.

Östrojen Testini Kimler Yaptırır?

Aşağıdaki gibi semptomlar için testi hekiminiz  önerebilir:

Menopozdan sonra vajinal kanama, adet döngüsü ile ilgili sorunlar, kısırlık, sıcak basması , gece terlemesi ve düzensiz adet dönemleri gibi menopoz semptomları.

Menopoz semptomlarını tedavi etmek için hormon tedavisi alıyorsanız , doktorunuz tedavinin ne kadar iyi gittiğini görmek için size bir E1 veya E2 testi yapabilir.

Cinsel organları normalden daha erken veya daha geç gelişen kızlara da E1 ve E2 seviyeleri test edilebilir.

Doktorlar genellikle E3’ü hamilelik sırasında , geçici olarak ana östrojen haline geldiğinde test eder. Anormal estriol seviyeleri bebeğin sağlığıyla ilgili sorunların bir işareti olabilir ancak kesin olarak öğrenmek için çok daha fazla test yaptırırsınız.

Östrojen seviyelerinizdeki değişiklikleri zaman içinde izlemek için birkaç teste ihtiyacınız olabilir.

Östrojen Test Prosedürü

Östrojen testine hazırlanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bazı kan testlerinde olduğu gibi öncesinde herhangi bir şey yemeyi veya içmeyi bırakmanıza gerek yoktur. Ancak testten önce, aldığınız tüm ilaçları ve takviyeleri doktorunuza söylemelisiniz. Test sonuçlarını etkileyebilecek doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi alıyorsanız bunu doktorunuza söylemeniz özellikle önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Ekstremite Doppler Ultrason Muayenesi: Damar Sağlığınızı Anlamak

Doktorunuz östrojeninizi test etmek için idrar, kan tetkiki isteyebilir. 

24 saatlik idrar testi. Bu test için doktorunuz veya laboratuvarınız size 24 saatlik bir süre boyunca tüm çişinizi toplamanız için bir kap verecektir. 

Kan testi.  Kan testi sırasında kolunuzdaki bir damardan biraz kan alacaktır. 

Östrojen Test Sonuçları

Normal veya sağlıklı kabul edilen östrojen seviyeleri yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Kadınlar için hamileliğin östrojen seviyeleriniz üzerinde de büyük bir etkisi olacaktır. Adet döngünüzde bulunduğunuz yer de sonuçları etkileyebilir.

Belirli bir östrojen formunun yüksek veya düşük seviyeleri, durumunuzu teşhis etmek için yeterli değildir. Test sonuçları, belirtilerinizin nedenini bulmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek E1 veya E2 seviyeleri, kızlarda erken ergenlik veya kızlarda ve kadınlarda yumurtalıklarda tümör anlamına gelebilir. Erkekler ve erkekler için artan E1 ve E2 seviyeleri, gecikmiş ergenliğe, testislerdeki tümörlere işaret edebilir ve jinekomastinin nedeni olabilir.

Hem erkekler hem de kadınlar için yüksek E1 ve E2 seviyeleri şu anlama gelebilir:

hipertiroidizm,  siroz ( karaciğer hasarı), adrenal bezlerdeki tümörler, hamile kadınlar için yüksek E3 seviyeleri, doğumun yakında gerçekleşeceği anlamına gelebilir.

Kadınlarda düşük östrojen seviyeleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşulların belirtileridir:

Düşük hipofiz hormonları, kötü işleyen yumurtalıklar, başarısız hamilelik (östriol seviyeleri düştüğünde), yeme bozukluğu, turner sendromu (anormal veya eksik bir X kromozomunun neden olduğu kalıtsal durum)

Menopozdan sonra doğal olarak düşük estradiol seviyeleri de olur.

Diğer testler

Östrojen testi sonuçlarınıza ve belirtilerinize bağlı olarak, doktorunuz tanıyı kesin olarak belirlemeye yardımcı olmak için başka testler önerebilir.

Östrojen testinde neye bakılıyor ?

Östrojen , kadınlarda çok daha büyük miktarlarda olmasına rağmen hem kadınlar hem de erkekler tarafından üretilen bir seks hormonudur.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Galyum Taraması: Tanı ve Tedavi Süreçlerindeki Rolü

Östrojen kadın cinsel organlarının (yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim ve vajina) büyümesine ve olgunlaşmasına yardımcı olur. Ayrıca göğüsler gibi diğer kadın özelliklerinin oluşmasına da yardımcı olur.

Östrojen seviyeleri ergenlik döneminde doğal olarak yükselir ve menopozdan sonra düşer.

Doktorunuz kanınızda 3 tip östrojen arayabilir:

Estradiol – kadınlarda yumurtlama, gebe kalma, hamilelik, sağlıklı kemikler ve kolesterol seviyeleri için önemlidir

Estriol – hamilelik sırasında önemlidir; östriol seviyeleri genellikle hamileliğin sekizinci haftasından sonra yükselmeye başlar

estron – menopozdan sonra en önemli östrojen

Östrojen test seviyeleri yüksekse?

Yüksek östrojen seviyelerinin yorumu, seviyeler adet döngüsü boyunca değişiklik gösterdiğinden ve ayrıca doğal günlük varyasyonlar olduğundan dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Birçok metabolik durum, artan estradiol seviyelerine yol açabilir. Bozulmuş karaciğer ve böbrek fonksiyonu, anemi veya yüksek tansiyon gibi hastalıklar estradiol seviyelerini etkileyebilir.

Menopozun göstergesi olan FSH da yüksek olduğunda, bir folikül “süper uyarılmış” hale geldiğinde çok yüksek östrojen seviyeleri ortaya çıkabilir. Bu, bir yumurtalığı yeniden aktive eden artan FSH’den kaynaklanır. 

Östrojen test seviyeleri düşükse?

Düşük östrojen seviyelerinin yorumu, seviyeler adet döngüsü boyunca değişiklik gösterdiğinden ve ayrıca doğal günlük varyasyonlar olduğundan dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Düşük östrojen birçok koşuldan kaynaklanabilir. Yumurtalıklara zarar veren veya etkileyen herhangi bir şey östrojen seviyelerinin düşmesine neden olabilir.

Bu kadar düşük östrojen, yaklaşan menopozun bir işareti olabilir. Bu geçiş dönemine perimenopoz denir ve genellikle 40 yaş üstü kadınları etkiler.

Östrojen seviyeleri ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka nedenden dolayı düşebilir:

Aşırı egzersiz, , erken yumurtalık yetmezliği, ciddi şekilde zayıf olmak veya anoreksiya gibi bir yeme bozukluğuna sahip olmak, düşük işleyen bir hipofiz bezi, tiroid bozuklukları

İlginizi Çekebilir  Akciğer Pletismografisi: Nefes Fonksiyonlarını Değerlendirmek

kemoterapi

Östrojen testi fiyatları 2023

Östrojen testi pekçok merkez ve laboratuvarda yapılmaktadır. Östrojen testi fiyatları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Östrojen testi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz