sodyum idrar testi ücreti

Sodyum İdrar Testi

Sodyum idrar testi nedir ? 

Sodyum idrar testi, belirli miktarda idrardaki sodyum miktarını ölçer.

Sodyum hem mineral hem de elektrolittir. Vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. 

Vücudunuzun kanınızdaki diğer mineralleri dengelemek için biraz sodyuma ihtiyacı vardır. Besinleri vücudunuzun farklı bölgelerine taşımak için sodyum da gereklidir. Çok fazla sodyumunuz varsa, böbrekleriniz onu emer ve idrar yoluyla vücudunuzdan temizler. Ancak böbrek hasarınız varsa, böbrekleriniz sodyumu olması gerektiği gibi çıkaramayabilir. Çok fazla sodyum içeren yiyecekler yemek, yüksek tansiyona neden olabilir. Bunun nedeni, sodyumun vücudunuzun su tutmasına neden olmasıdır.

Sodyum idrar testi  alternatif isimleri

Üriner 24 saatlik sodyum; İdrar Na+

Sodyum idrar testi nasıl yapılır?

Bir idrar örneği alındıktan sonra laboratuvarda test edilir. Gerekirse, sağlık kuruluşu sizden şunları yapmanızı isteyebilir:idrarınızı 24 saat boyunca evde toplayın. Doktorunuz size bunu nasıl yapacağınızı söyleyecektir. Sonuçların doğru olması için talimatları tam olarak izleyin.

Sodyum idrar testine nasıl hazırlanılır?

Doktorunuz, test sonucunu etkileyebilecek herhangi bir ilacı geçici olarak almayı bırakmanızı isteyecektir. Doktorunuza  aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Kortikosteroidler, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), prostaglandinler (glokom veya mide ülseri gibi durumların tedavisinde kullanılır), diüretikler.

Doktorunuzla  konuşmadan önce herhangi bir ilacı almayı bırakmayın.

Test sadece normal idrara çıkmayı içerir. Rahatsızlık yoktur.

Sodyum idrar testi neden yapılır?

Test genellikle anormal bir sodyum kan seviyesinin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca böbreklerinizin vücuttan sodyum alıp almadığını da kontrol eder. Birçok böbrek hastalığı tipini teşhis etmek veya izlemek için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Omuz MR Taraması: Sağlıkta Teknolojinin İlerleyen Adımı

Sodyum idrar testi Normal Sonuçları

Yetişkinler için normal idrar sodyum değerleri genellikle rastgele bir idrar örneğinde 20 mEq/L ve günde 40 ila 220 mEq’dir. Sonucunuz, ne kadar sıvı ve sodyum veya tuz aldığınıza bağlıdır.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonucunuzun anlamı hakkında doktorunuzla görüşün.

Sodyum idrar testi Anormal Sonuçları

Normalden daha yüksek bir idrar sodyum seviyesinin nedeni şunlar olabilir:

Diüretik gibi bazı ilaçlar, adrenal bezlerin azalmış işlevi, tuz kaybına neden olan böbrek iltihabı (tuz kaybettiren nefropati), diyette çok fazla tuz

Normalden daha düşük bir idrar sodyum seviyesi, aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

Adrenal bezlerin çok fazla hormon salgılaması (hiperaldosteronizm), vücutta yeterli sıvı olmaması (dehidrasyon), ishal ve sıvı kaybı, kalp yetmezliği, uzun süreli (kronik) böbrek hastalığı gibi böbrek sorunları veya böbrek yetmezliği, karaciğer skarlaşması (siroz)

Sodyum idrar testi riskleri

Bu testte herhangi bir risk yoktur.

Sodyum idrar testi ile birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

Böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını görmek ve vücudunuzdaki diğer kimyasalları ölçmek için başka idrar veya kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Bu testler şunları içerebilir:

Kandaki sodyum seviyesi, böbreklerinizin filtrelediği sıvı miktarını ölçmek için glomerüler filtrasyon hızı (GFR), potasyum gibi diğer elektrolitler, kalsiyum, fosfor, kan üre nitrojeni (BUN)

Sodyum idrar testi  sonuçlarımı neler etkileyebilir?

Tuz oranı yüksek bir diyet yemek veya yüksek tansiyon için ilaç almak sonuçlarınızı etkileyebilir. Kusma veya ishal geçirdiyseniz sonuçlarınız da etkilenebilir.

Yorum ekleyebilirsiniz