temporal kemik bt

Temporal Kemik BT

Temporal Kemik BT nedir ? 

Temporal Kemik BT, iç kulağı koruyan başın yan tarafında bulunan kemik yapıların kontrastsız bir çalışmasıdır. Ayrıca bölgeyi çevreleyen dokuya ve iç kulak yapısına da bakabilir.

Temporal kemikler, kafatasının yanlarında ve tabanında bulunur. BT taramaları, vücudun ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için X-ışını teknolojisini ve gelişmiş bilgisayar analizini kullanır. Bu kesitsel tarama yöntemi, radyoloğun dönen bir X-ışını tüpünü kullanarak şakakların veya kafatası kemiğinin yanlarının farklı seviyelerine veya dilimlerini incelemesine olanak tanır. Radyoloji uzmanı, her dilimi yaralanma veya kemik anormallikleri açısından kontrol edebilir.

Aşağıdaki nedenlerle bu tarama için yönlendirilmiş olabilirsiniz:

Travma, işitme kaybı, kolesteatom, ameliyat öncesi değerlendirme, otoskleroz,

Temporal kemik BT taramasına nasıl hazırlanmalıyım?

Tansiyon ilaçları da dahil olmak üzere tüm ilaçları (aksi belirtilmedikçe) su ile birlikte alın.

Küpeler, burun halkaları, saç tokaları gibi prosedürü engelleyebilecek tüm kıyafetleri, mücevherleri veya diğer nesneleri çıkarmanız gerekecek. Çekiminizden  önce takma dişlerinizi ve gözlüklerinizi de çıkarmanız gerekecektir.

Hamileyseniz, test yapılmadan önce  mümkün olan en kısa sürede bir personele bilgi vermeniz önemlidir. Çekim uygun olmayabilir veya özel değerlendirmeler veya önlemlerin alınması gerekebilir. Hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, muayeneye başlamadan önce bir hamilelik testi yapmanız gerekecektir.

BT çekiminizde  intravenöz kontrast madde gerekiyorsa ,randevunuzdan önce böbreklerinizin işlevini değerlendirmek için yeni bir kan testinin tamamlanması gerekecektir. Kan testiniz hastane dışında yapıldıysa, sonuçların bir kopyasını almanız ve muayeneye gelirken yanınızda getirmeniz gerekecektir.

Temporal kemik BT taraması nasıl yapılır ?

İntravenöz kontrast maddeye ihtiyacınız  varsa, varışta hemşireler tarafından kolunuza bir kanül (iğne) yerleştirilmesi gerekecektir. Kontrast, kan akışını görmemizi sağlayan kan damarlarını vurgulayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bence-Jones Proteini Testi

Çekiminiz intravenöz kontrast gerektirmiyorsa kanül yerleştirilmeyecektir.

Başınız özel bir koltuk başlığına yerleştirilmiş olarak BT muayene masasına uzanmanız istenecektir. Bir kayış, başınızı ve boynunuzu gevşek bir şekilde düz ve tarama pozisyonunda sabitleyecektir. Bu, doğru pozisyonda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Görüntüler alınırken BT inceleme yatağı BT tarayıcıya birçok kez girip çıkacaktır. Görüntüler alındıktan sonra inceleme tamamlanır.

Çekiminiz  için kontrast gerektiyse, radyoloji bölümünden ayrılmadan önce kanül kolunuzdan alınacaktır.

Temporal kemik BT taramasından sonra

BT çekiminiz kontrast madde gerektirmediyse, masadan kalkmanıza yardım edilecek ve hemen eve gidebileceksiniz.

İntravenöz kontrastlı bir çekimden  sonra, günün geri kalanında bol miktarda sıvı içerek kontrastın vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak önemlidir.

Temporal kemik BT taramasının riskler nelerdir?

Aşırı radyasyon kanser riskini artırabilir. İyot bazlı kontrast alerji öykünüz varsa, BT’nizden 12 saat öncesine kadar bir steroid ilaç almanız gerekebilir. Herhangi bir kontrast alerjiniz varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

Böbrek işlev bozukluğu veya yetmezliği öykünüz varsa, kontrast böbrek işlevinizi kötüleştirebilir. Böbrek hastalığınız varsa bu risk hakkında doktorunuza danışın.

Hamile kadınlar, gelişmekte olan çocuğa radyasyon riskinin farkında olmalıdır. Doktorunuz temporal kemik BT yerine farklı bir test önerebilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz