anti tpo testi fiyatları

Tiroid peroksidaz antikor testi nedir? 

Tiroid peroksidaz antikor testi nedir? 

Tiroid peroksidaz (TPO), normalde tiroid bezinde bulunan bir enzimdir. TPO , tiroid hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar. TPO testi , kandaki TPO’ya karşı antikorları tespit eder. Size tiroid hastalığı teşhisi konduysa, doktorunuz nedeni bulmaya yardımcı olmak için bir TPO antikor testi ve diğer tiroid testleri önerebilir.

Tiroid peroksidaz (TPO), tiroid hormonu üretiminde önemli olan tiroid bezinde yapılan bir enzimdir. TPO, tiroid hormonu T4’ü T3’e dönüştürdüğü tiroid folikül hücrelerinde bulunur.

Tiroid bezi, boynun alt kısmında, Adem elmasının altında, soluk borusu (nefes borusu) etrafına sarılı olarak bulunur.

Tiroid peroksidaz antikor testi tiroid hastalığını teşhis eder mi?

Kanınızda TPO antikorlarının bulunması , tiroid hastalığının nedeninin Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı gibi bir otoimmün bozukluk olduğunu düşündürür. Otoimmün bozukluklarda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla normal dokuya saldıran antikorlar üretir. Tiroid bezine saldıran antikorlar, tiroidin şişmesine, nadiren hassasiyetine ve işlevinin azalmasına neden olur.

Doktorunuz ayrıca hamileyseniz ve Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı gibi tiroidi içeren bir otoimmün hastalığınız varsa bir TPO antikor testi isteyebilir.

TPO antikorları olan bazı kişilerde tiroid hastalığı olmayabilir. Ancak TPO antikorlarının varlığı, gelecekteki tiroid bozuklukları riskini artırabilir.

Tiroid antikor testi nedir?

Bu test kanınızdaki tiroid antikorlarının seviyesini ölçer. Tiroid, boğazın yakınında bulunan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroidiniz, vücudunuzun enerji kullanma şeklini düzenleyen hormonlar üretir. Ayrıca kilonuzu, vücut ısınızı, kas gücünüzü ve hatta ruh halinizi düzenlemede önemli bir rol oynar.

İlginizi Çekebilir  D Dimer Testi Nedir?

Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi yabancı maddelerle savaşmak için bağışıklık sistemi tarafından yapılan proteinlerdir. Ancak bazen antikorlar yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerine, dokularına ve organlarına saldırır. Bu bir otoimmün yanıt olarak bilinir. Tiroid antikorları sağlıklı tiroid hücrelerine saldırdığında, tiroidin otoimmün bozukluğuna yol açabilir. Bu bozukluklar tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tiroid antikorlarının farklı türleri vardır. Bazı antikorlar tiroid dokusunu yok eder. Diğerleri tiroidin belirli tiroid hormonlarını çok fazla yapmasına neden olur. Bir tiroid antikor testi genellikle aşağıdaki antikor türlerinden bir veya daha fazlasını ölçer:

Tiroid peroksidaz antikorları (TPO)

Bu antikorlar aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

Hashimoto tiroiditi olarak da bilinen Hashimoto hastalığı. Bu otoimmün bir hastalıktır ve hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Hipotiroidizm, tiroidin yeterince tiroid hormonu üretmediği bir durumdur.

Graves hastalığı. Bu aynı zamanda bir otoimmün hastalıktır ve hipertiroidizmin en yaygın nedenidir. Hipertiroidizm, tiroidin belirli tiroid hormonlarından çok fazla ürettiği bir durumdur.

Tiroglobulin antikorları (Tg)

Bu antikorlar ayrıca Hashimoto hastalığının bir belirtisi olabilir. Hashimoto hastalığı olan çoğu insan, hem Tg hem de TPO antikorlarının yüksek seviyelerine sahiptir.

Tiroid uyarıcı hormon (TSH) reseptörü. Bu antikorlar Graves hastalığının bir belirtisi olabilir.

Diğer isimler: tiroid otoantikorları , tiroid peroksidaz antikoru, TPO, Anti-TPO, tiroid uyarıcı immünoglobulin, TSI

Tiroid peroksidaz antikor testi ne için kullanılır?

Tiroidin otoimmün bozukluklarının teşhisine yardımcı olmak için bir tiroid antikor testi kullanılır.

Tiroid sorunu belirtileriniz varsa ve sağlayıcınız bunların Hashimoto hastalığı veya Grave hastalığından kaynaklanabileceğini düşünüyorsa bu teste ihtiyacınız olabilir.

Hashimoto hastalığının belirtileri şunlardır:

Kilo almak, tükenmişlik, saç kaybı, soğuk sıcaklıklar için düşük tolerans, düzensiz adet dönemleri, kabızlık, depresyon, eklem ağrısı.

İlginizi Çekebilir  Emar nedir ? Emar çekimi nasıl yapılır ?

Graves hastalığının belirtileri şunlardır:

Kilo kaybı, gözlerin şişmesi, eldeki titreme, ısıya karşı düşük tolerans, uyku problemi, endişe, kalp hızında artış, guatr olarak bilinen büyümüş tiroid.

Diğer tiroid testleri, tiroid hormon seviyelerinizin çok düşük veya çok yüksek olduğunu gösteriyorsa, bu teste de ihtiyacınız olabilir. Bu testler, T3, T4 ve TSH (tiroid uyarıcı hormon) olarak bilinen hormonların ölçümlerini içerir.

Tiroid peroksidaz antikor testi nasıl yapılır ?

Sağlık personeli, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Tiroid antikorları kan testi için özel bir hazırlık gerekli değildir.

Testin herhangi bir riski var mı?

Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin sokulduğu yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak geçer.

Tiroid peroksidaz antikor testi sonuçları

Negatif: Tiroid antikoru bulunamadı. Bu, tiroid semptomlarınızın muhtemelen bir otoimmün hastalıktan kaynaklanmadığı anlamına gelir.

Pozitif: TPO ve/veya Tg’ye karşı antikorlar bulundu. Bu, Hashimoto hastalığınız olduğu anlamına gelebilir. Hashimoto hastalığı olan çoğu insanda bu tip antikorlardan biri veya ikisi yüksek düzeyde bulunur.

Pozitif: TPO ve/veya TSH reseptörüne karşı antikorlar bulundu. Bu, Graves hastalığınız olduğu anlamına gelebilir.

Sahip olduğunuz tiroid antikorları ne kadar fazlaysa, tiroidin otoimmün bozukluğuna sahip olma olasılığınız o kadar yüksektir. Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı teşhisi konulursa, durumunuzu yönetmek için alabileceğiniz ilaçlar vardır.

Tiroid antikor testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Tiroid hastalığı hamilelik sırasında kötüleşebilir . Bu hem anneye hem de doğmamış bebeğine zarar verebilir. Daha önce tiroid hastalığı geçirdiyseniz ve hamileyseniz, tiroid hormonlarını ölçen testlerle birlikte tiroid antikorları için test edilebilirsiniz. Tiroid hastalığını tedavi eden ilaçların hamilelik sırasında alınması güvenlidir.

İlginizi Çekebilir  Lyme Hastalığı Kan Testi: Detaylı Bir İnceleme

Tiroid Peroksidaz Antikor Testi Fiyatları  2023 

Tiroid peroksidaz antikor testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurudan kuruma farklılık göstermektedir. Tiroid peroksidaz antikor testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz